امور سیاسی

پرتاب ماهواره نظامی نور- تکرار عملیات والفجرهشت

عملیات والفجرهشت دفاع مقدس بار دیگر تکرار شد. همچنانکه این عملیات با رعایت کامل ملاحظات حفاظتی و با غافلگیری¬کامل دشمن بعثی عراق انجام شد، عملیات بزرگ ورود نظامی ایران به فضا که از ده سال پیش آغاز شده بود، سرانجام با پرتاب غافلگیرانه ماهواره نور، صلابت و حضور نظامی سپاه را در عرصه فضا رقم زد. اولین ماهواره نظامی ایران که در شرایط تحریم و با فناوری صددرصد بومی ساخته شده است، پیام اقتدار جمهوری اسلامی ایران را به جهان مخابره می¬کند.
سردار سلامی فرمانده¬کل سپاه پس از پرتاب موفق این ماهواره اعلام کرد: «امروز دیگر از فضا دشمنان را کنترل می‌کنیم». سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه با بررسی ابعاد مختلف این اقدام بزرگ اظهار داشت: «این موفقیت لطف و عنایت الهی بود؛ یادی می‌کنم از سردار شهید تهرانی‌مقدم که پایه‌گذار این صنعت بود. از دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، عزیزان وزارت دفاع و به ‌ویژه سازمان صنایع هوا فضا که ما را در ساخت موتور مرحله اول ‌ـ که به موشک‌های زمین به زمین مربوط است‌ـ یاری¬کردند، تشکر می¬کنم». وی افزود: «ما می‌دانستیم که دشمنان به دنبال رصد این کار هستند و تلاش کردیم که به صورت چراغ‌خاموش کار را پیش ببریم».
اما چیزی که در این میان جالب بود، رونمایی از یک فرمانده و سردار جوان و دانشمند به عنوان فرمانده فضایی نیروی هوا فضای سپاه در رسانه ملی بود. سردار «علی¬جعفرآبادی» فرمانده فضایی نیروی هوافضای¬سپاه اظهار داشت:
«اولین مأموریت این ماهواره شناسایی است. در حوزه دفاعی لازم داریم که آگاهی از پیرامون خود داشته باشیم-لذا سنسورهایی که روی این ماهواره نصب شده‌اند، این کار را انجام می‌دهند. در حوزه‌های غیردفاعی در مخاطرات طبیعی، سپاه همیشه نقش فعالی داردکه لازم است این فعالیت‌ها پشتیبانی انجام شود.»
فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: « ما این ماهواره را از کویر مرکزی به سمت دریای عمان پرتاب کردیم و سیگنال دوم آن را در شمال غرب کشور (تبریز) دریافت کردیم و مطمئن شدیم که ماهواره در مدار۴۳۰ کیلومتری قرارگرفته است و مأموریت آن هم شناسایی است». وی با بیان اینکه این ماهواره روزانه ۱۶ بار دورکره زمین می‌چرخد، افزود: «این¬کاری¬که درسپاه انجام شده، یک ابرپروژه است¬که شامل¬ماهواره، ماهواره‌بر، ایستگاه‌های زمینی و مرکزکنترل ماهواره است».¬
بعد از پرتاب این ماهواره، ترامپ رئیس جمهور آمریکا در یک واکنش سردرگم مدعی شدکه پرتاب ماهواره نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و نقض برجام است. اگر آمریکا برجام را قبول داشت که از آن خارج نمی‌شدکه الان بخواهد مدعی آن باشد ایران با پرتاب ماهواره از برجام خارج شده است! کما اینکه دو کشور چین و روسیه به عنوان اعضای برجام، تاکید دارندکه ایران اقدامی خلاف برجام انجام نداده و از پرتاب ماهواره نور هم حمایت کردند. این در حالی است که موضوع فعالیت موشکی ایران بطورکلی از برجام جدا شده است و قطعنامه۲۲۳۱ ، ایران را از دستیابی به موشک¬های بالستیک دارای قابلیت حمل¬کلاهک اتمی برحذر داشته است.
از اینرو دولت آمریکا به دنبال سوء‌استفاده از فضای کنونی حاکم بر دنیا با شیوع ویروس¬کرونا، می‌خواهد فضایی علیه جمهوری اسلامی برای بهره‌برداری از منافع‌اش و انحراف افکار عمومی داخلی آمریکا ایجادکند، چون در مقابل با کرونا شکست خورده و می‌خواهد به نوعی این شکست را بپوشاند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *